شهید و زخمی4400 پس از زمین لرزه مرگبار و پشتیبانی جهانی از هراتیان

 

پس از زلزله مصیبت‌بار در هرات، که جان بیش از ۲۴۰۰ نفر را گرفت و بیش از ۲۰۰۰ نفر دیگر را زخمی کرد، حالا پس از این رویداد مرگبار تمامی رهبران جهان به طور چشمگیری به پشتیبانی از شهروندان هرات پرداخته‌اند.

هرات روز شنبه شاهد زمین لرزه مرگبار به قدرت ۶.۳ ریشتر بود، که توسط چندین پس‌لرزه را نیز در پی داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا با نشر پیامی در صفحهه ی رسانه اجتماعی ایکس نگرانی واشنگتن را نسبت به این فاجعه ابراز داشت و تأکید کرد که “همکاران ما در زمینه امداد‌رسانی در حال ارسال کمک فوری به مردم افغانستان هستند.”

قطر نیز پشتیبانی بی‌پایان خود را از زلزله زدگان هراتی ابراز داشت. در بیانیه وزارت امور خارجه قطر، تأکید شد: “قطر با قربانیان زلزله ایستاده و آماده کمک زلزله زده گان است، ما تلاش میکنیم تا برخی از روستاها را بازسازی کنیم.”

وزارت امور خارجه عربستان سعودی نیز افزون بر ابراز تأثر و همدردی عمیق خود با کسانی که از اثر این زلزله متأثر شده اند پشتیبانی خود را از آنان اعلام کرد.

شماری همسایه‌ها نیز به گونه سریع به پشتیبانی از زلزله زده گان هرات اعلام کردن. رئیس سازمان حوادث طبیعی پاکستان، اینام حیدر ملک، برگزاری جلسه ی را با حضور سفیر پاکستان در افغانستان و دیگر نمایندگان کلیدی آن کشور راه‌اندازی کرد. این مسؤولان تأکید کردند که موارد امدادی شامل غذا، دارو، خیمه و دیگر نیازمندی ها را برای ارسال آماده کرده‌اند. افرون بر این موارد، این کشور اعلام کرده است که تیم‌های جستجو و نجات گیرمانده گان را نی آماده کرده است تا در صورت نیاز به هرات اعزام کنند.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی نیز همدردی و پشتیبانی خود را در این لحظات چالش‌برانگیز از مردم افغانستان ابراز کرد.

در سطح بین‌المللی، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی (OIC)، حسین ابراهیم طاها، در رسانه‌های اجتماعی تسلیت خود را ابراز کرد. طاها تأکید کرد که سازمان همکاری های اسلامی کاملاً به حمایت از افغانستان و مردم آن در این “لحظه چالش‌برانگیز” ایستاده است.

در همین حال ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست‌وزیر برای امور اقتصادی، ابراز داشت که امارت اسلامی هر گونه کمکی که از سوی سایر کشورها برای رسیده گی به قربانیان این حادثه شود را میپذیرد

این روند پشتیبانی بین‌المللی نشان‌دهنده تعهد جامعه جهانی به ایستادن کنار هم در لحظات چالش‌برانگیز است و مسؤولان سایر کشورها بر هماهنگی بیشتر برای رسیده گی به آسیب زده گان این رویداد ها تأکید می ورزند.