ترکیه در تلاش گردآوری کمک های بشردوستانه به افغانستان

 

 

 

با افزایش بحران بشری در افغانستان کشورهای جهان و به ویزه منطقه تلاش دارند تا در کنار مردم این سرزمین قرار گرفته و برای مهارت فاجعه ی بشری که احتمالن در سال روان میلادی به وقوع بپیوندد اقدام کنند. در تازه ترین مورد شماری از رسانه های ترکی گزارش کرده اند که انقره تلاش دارد تا با راه اندازی کارزار تازه زمینه ی گردآوری کمک های بشردوستانه به افغانستان را فراهم سازد. پیش از این گزارش های به نشر رسیده بود که ترکیه تلاش دارد 700 هزار تن مواد مورد نیاز شهروندان افغانستان را فراهم آورد.

 

رسانه های ترکی مدعی شده است که این اقدام از سوی دولت آن کشور در دست گرفته شده است. بر بنیاد گزارش ها ترکیه بار دیگر با هماهنگی ریاست مدیریت حوادث اضطراری به افغانستان کمک می‌کند. رسانه های ترکی نگاشته اند که تصمیم برای شروع کمپین امدادرسانی با هماهنگی ریاست مدیریت حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) آغاز شده است و اطلاعات چگونگی راه اندازی کارزار گردآوری کمک به شهروندان افغان در روزنامه های رسمی آن کشور نیز منتشر شد.

 

روزنامه های ترکی همچنان نگاشته اند: “کارزار کمک رسانی به منظور حمایت از مردم غیرنظامی که به دلیل گرسنگی و شرایط سرد زمستان به کمک‌های انسانی نیاز دارند، راه اندازی شد تا نیازهای اولیه بشردوستانه آنها برآورده شود.” این روزنامه ها همچنان نگاشته اند: “در چهارچوب این کارزار، به منظور انتقال کمک‌های جمع‌آوری شده توسط استانداری‌ها، شهرداری‌ها، سایر نهادها و سازمان‌های عمومی و کمک‌های مستقیم اشخاص حقیقی و حقوقی، توسط ریاست آفاد ترکیه در بانک‌های دولتی و یا خصوصی افتتاح می‌شود.”

 

کمک‌های مالی که از تاریخ 20 جنوری به حساب‌هایی که در بانک‌های دولتی و یا خصوصی افتتاح می‌شود، انجام می‌شود، همچنین در محدوده کمپین کمک‌های بشردوستانه در نظر گرفته می‌شود. مفاد این تصمیم توسط رئیس آفاد اجرا خواهد شد. رسانه های ترکی همچنان گزارش کرده اند که دولت ترکیه هرگز شهروندان افغانستان را تنها نخواهد گذاشت. این رسانه ها گفته است که در حال حاضر اجماع جمعی در سراسر آن کشور به میان آمده است تا برای نیازمندان در افغانستان کمک های بیشتر بشردوستانه گردآوری شود.

 

این برنامه در حالی از سوی کشور ترکیه روی دست گرفته شده است که پیش از این سازمان ملل متحد از جامعه ی جهانی خواسته بود تا دست کم هشت میلیارد دالر برای رفع بحران بشری و ناداری افغانستان کمک شود. در همین حال یونسف یا صندوق حمایت از کودکان نیز هشدار داده بود که اگر جهان به وضعیت کنونی افغانستان توجه نکند، در سال روان میلادی ممکن است نزدیک به یک میلیون کودک افغان از اثر سوی تغذی جان های خود را از دست دهند.