خبر عاجل

هشدار سازمان جهانی صحت از افزایش موارد ابتلا به سویه‌های اُمیکرون و دلتا

 

 

سازمان جهانی صحت روز گذشته (چهارشنبه ۸جدی) درباره تاثیر افزایش سونامی‌ موارد ابتلا به سویه‌های اُمیکرون و دلتا بر سیستم‌های صحی و درمانی هشدار داد. تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان صحت بهداشت اعلام کرده است که:؛ من عمیقاً نگران هستم که گسترش سویه اومیکرون باعث سونامی موارد ابتلاهای روزانه شود. این موضوع فشار زیادی بر سیستم‌های درمانی در جهان وارد می‌کند و آن‌ها را به مرز فروپاشی می‌کشاند.؛

 

وی هم چنین هشدار داد که دو جهش دلتا و اومیکرون تهدیدهای همزمانی هستند که تعداد عفونت‌های جدید را افزایش می‌دهند و منجر به افزایش شدید بستری شدن در شفاخانه‌ها و مرگ و میر خواهد شد. رئیس این سازمان بین المللی تاکید کرد که با طولانی شدن این بیماری، این احتمال وجود دارد که سویه‌های جدید در تقابل با راهکارهای ما قرار گیرند و در برابر واکسن‌های فعلی یا ابتلاهای گذشته کاملاً مقاوم شوند.

 

سازمان بهداشت صحت امیدوار بود که ۴۰ درصد از جمعیت جهان تا پایان سال و ۷۰ درصد تا اواسط سال ۲۰۲۲ واکسینه شوند، اما گبریسوس توضیح داد که ۹۲ کشور از ۱۹۴ کشور عضو این سازمان تا پایان سال میلادی به ۴۰ درصد نخواهند رسید که علت این مسئله محدودیت و تأخیر ارسال واکسن به کشورهای کم درآمد است.

 

سویه جدید ویروس کرونا اولین بار در آفریقای جنوبی و کشورهای واقع در جنوب قاره آفریقا شناسایی شد. سازمان جهانی صحت تاکید کرده تحلیل‌ها نشان می‌دهد جهش‌های موجود در سویه اُمیکرون فعالیت‌های خنثی‌کننده آنتی‌بادی‌ها و در نتیجه ایمنی طبیعی بدن را کاهش می‌دهد.