خبر عاجل

افزایش بهای دالر، منجر به بسته شدن دوکان ها شد

 

کابل این روزها درگیر بحران های تازه است. بیکاری، ناداری و بحران اقتصادی نسبت به هر زمانی کابل را آسیب زده است. در تازه ترین مورد نرخ دالر در برابر افغانی به گونه ی بی پیشینه افزایش یافته و حالا تازه ترین رکورد معامله ی دالر در برابر افغانی در افغانستان رقم خورده است. بر بنیاد گزارش ها امروز یک دالر معادل به 115 افغانی شده است. این مسأله سبب شده تا ده ها فروشنده دست از کار بردارند، زیرا بلند رفتن بهای دالر برای آنان نسبت به هر زمانی سنگین تر تمام می شود و مشتریان شان توان خرید نیازمندی های روزمره ی خود را به این پول ندارند.

خبرنگار سایت تایمز، به ده ها فروشگاه در شهر کابل سر زده است و با شماری از شهروندان کابل که برای خرید مواد مورد نیاز شان به فروشگاه ها آمده بودند گفت و گو کرده است. خبرنگار سایت تایمز میگوید که بلند رفتن ارز دالر در برابر افغانی سبب بسته شدن ده ها فروشگاه مواد اولیه در نقاط مختلف کابل شده و شماری از فروشنده ها از این که نمی توانند کالاهای مورد نیاز شهروندان را در قیمت مناسب خریداری کنند از فروش کالاهای مورد نیاز شهروندان خود داری میکنند.

عبدالباسط، که یکی از فروشنده های مواد اولیه در شهر کابل است، به خبرنگار سایت تایمز گفته که وضعیت اقتصادی به شدت تکان دهنده است و بلند رفتن دالر در برابر افغانی، زنگ هشدرای را برای شهروندان افغانستان به صدا در آورده است. عبدالباسط می گوید: “من یک تن از دوکانداران شهر کابل هستم و در یک هفته ی پسین وضعیت خرید و فروش کالاهای مورد نیاز به شدت ما را وکه کرده است. با بالا رفتن نرخ دالر در برابر پول افغانی دیگر نمیتوانیم که جنس مورد نظر را به قیمت گذشته خریداری کنیم. از همین رو ما دوکان خود را بسته کردیم چون نرخ مواد مشخص نمی باشد و لحظه به لحظه نرخ ها در حالت تغیر است.”

عبدالستار یکی دیگر از فروشنده های شهر کابل است، او بلند رفتن ارز دالر در برابر افغانی را کم پیشینه دانسته و میگوید که اگر امارت اسلامی در جلوگیری از بالا رفتن ارز دالر دست به کار نشود، کابل در کمترین زمان دچار بحران اقتصادی شدید خواهد شد و سپس این مسأله به ولایت های دیگر نیز سرایت خواهد کرد. او همچنان می افزاید: “دست کم چهار ماه می شود که کابل به دستر گروه طالبان سقوط کرده است و امارت اسلامی در سراسر کشور حاکم است؛ اما متأسفانه وضعیت اقتصادی مردم روز به روز در حالت رکود قرار دارد در تبادله دالر به افغانی تفاوت بیشتری آمده است. من در تبادله ی دالر امروز سی و پنج هزار افغانی زیان کرده ام، ادامه ی این وضعیت زنگ هشدار است و باید جلو آن گرفته شود.”

در این میان ی از مشتریان عبدالستار که از چهار ماه بدین سو معاش نگرفته، به شدت نگران وضعیت است، او تأکید می ورزد که ادامه این وضعیت منجر به بحران جدید بشری در افغانستان خواهد شد. عبدالمنان در یکی از وزارت خانه های کشور کار میکند و از چهار ماه بدین سو معاش دریافت نکرده است، او میگوید با بلند رفتن بهای دالر، نمیتواند مواد خوراکی مورد نیازش را خریداری کند. او میگوید: “از سه ماه بدین سو معاش نگرفته ام و امروز نزد عبدالستار آمدم تا مواد خوراکی به خانه ببرم، اما وضعیت بدتر از همیشه است و حالا نا گزیر با دستان خالی برگردم. شهروندانی مثل من که نا توان هستند، وضعیت بدی اقتصادی را تجربه میکنند؛ قیمت یک بوری آرد در بازار به سه هزار افغانی رسیده، قیمت روغن به 3500 افغانی و یک سیر بوره به 600 افغانی افزایش یافته است، این وضعیت برای افرادی مثل من به شدت تکاندهنده است و نیاز است تا دولت جلو این بحران را بگیرد.”

سایت تایمز تلاش کرد تا با مسؤولان وزارت مالیه و د افغانستان بانک نیز در این زمینه گفت و گوی داشته باشد، اما مسؤولان در این اداره ها از ابراز اطلاعات خود داری کرده اند. در حال حاضر بهای یک دالر به 115 افغانی رسیده است و برای جلوگیری از بلند رفتن بهای دالر در برابر افغانی، امارت اسلامی در تازه ترین رویکرد، بخش های از سرای شهزاده ی شهر کابل را بسته کرد. گفته می شود که این وضعیت سبب شده تا بازرگانان نتوانند دوباره مواد اولیه را خرید کنند.