خبر عاجل

گاردین: کمک‌ها به افغانستان کافی نیست

 

 

 

روزنامه گاردین در سرمقاله روز سه‌شنبه، ۲۱ جدی، خود به موضوع «ناکافی» بودن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و عواقب آن برای جامعه بین‌المللی پرداخته است. سرمقاله نویس این روزنامه با اشاره به تلاش سازمان ملل متحد برای جلب و جمع‌آوری پنج میلیارد دالر برای دفع فاجعه انسانی در افغانستان، نوشته است که این پول صرف می‌تواند به صورت موقت مشکل را حل کند.

 

این روزنامه با استناد به گزارش نهادهای بین‌المللی گفته است که ۹۵ درصد افغان‌ها به غذای کافی دست‌رسی ندارند و یک میلیون کودک در زمستان جاری با خطر مرگ ناشی از سوء تغذی روبه‌رو هستند. روزنامه گاردین پیش‌بینی کرده است که وضعیت در افغانستان در زمستان پیش‌رو وخیم‌تر خواهد شد.

 

این روزنامه می‌نویسد که به پس از تسلط طالبان، اقتصاد افغانستان فروپاشیده است و طبق دیدگاه یکی از کارشناسان سازمان ملل متحد، هیچ اقتصاد مدرنی، چنین شوک ناگهانی را تجربه نکرده است. با تسلط طالبان، به نوشته گاردین، افغانستان یک‌شبه کمک‌های خارجی معادل ۴۳ درصد تولید ناخالص داخلی خود را از دست داد. به این ترتیب، قطع کمک‌ها، بیکاری و تحول سیاسی سبب شده است که قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بلند برود.

 

گاردین می‌گوید که در این شرایط کمک‌های بشردوستانه ضروری است، اما کافی نیست. براساس سرمقاله گاردین، به رغم تعهد امریکا و اروپا برای کمک به افغانستان، بدون یک سیستم مالی کارآمد، فاجعه دفع نخواهد شد. گاردین می‌گوید که آزادسازی ۱۰ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی توسط امریکا موضوع پیچیده است و به نظر نمی‌رسد که به زودی اجرایی شود. در پایان، گاردین تأکید کرده است که بدون تلاش جدی برای تقویت اقتصاد افغانستان، دیگران نیز از عواقب آن در امان نخواهد ماند.

 

این روزنامه با اشاره به تهدید داعش، گفته است که خطر گسترش فعالیت این گروه و تولید مواد مخدر در افغانستان وجود دارد. هم‌چنان شهروندان بیش‌تر فرار خواهند کرد و تلفات ناشی از گرسنه‌گی وحشت‌ناک خواهد بود. گاردین می‌گوید که مسوولیت بیش‌تر متوجه امریکا است و جامعه بین‌المللی نیز باید فوریت کمک به مردم افغانستان را درک کند.