خبر عاجل

ظرفیت بند کجکی ولایت هلمند افزایش میابد

 

 

 

مقام های در حکومت طالبان میگوید که کار بند برق کجکی در ولایت هلمند به شدت ادامه دارد و در ماه حمل سال آینده ظرفیت تولید برق این بند به 150 میگاوات خواهد رسید در جلسه‌ی کمیسیون اقتصادی این گروه گفته شده است که با ارتقای بند برق کجکی، پارک‌های صنعتی، تاجران و ساکنان ولایت‌های جنوبی از برق استفاده خواهند کرد.

 

به نقل از خبرگزاری باختر که به نشر رسانده است:« جلسه که روز گذشته (یک‌شنبه، 26 جدی) برگزار شده، فیصله شده است که تجهیزات الکترونیکی برای وصل برق بند کجکی به ولایت‌های قندهار و هلمند به‌زودترین فرصت خریداری شود تا باشد مردم از کم بود برق دور شوند.»

 

بند برق کجکی در ولسوالی کجکی هلمند و در 161کیلومتری شمال‌ شهر قندهار بر روی دریای هیرمند ساخته شده است،کار ساخت این بند نزدیک به هفتاد سال پیش (1332خورشیدی) در زمان حکومت ظاهرشاه آغاز شد، اما پس از بروز مشکلات داخلی و پس از حمله‌ی روس‌ ها بر افغانستان، کار آن ناتکمیل ماند.

 

بند کجکی در حال حاضر 51میگاوات برق تولید می‌کند کار توسعه‌ی این بند در سال1395 خورشیدی توسط یک شرکت خصوصی ترکی – امریکایی آغاز شد. در آن زمان گفته شده بود که این شرکت حدود 170 میلیون دالر روی این بند سرمایه‌گذاری می‌کند و با نصب چهار توربین جدید، ظرفیت تولید برق آن را به 151 میگاوات افزایش می‌دهد.