خبر عاجل

آغاز استخراج معدن زغال سنگ اسپین سنگ در ولایت غور

 

 

 

در حالی که وضعیت اقتصادی افغانستان به شدت نگران کننده است و میزان بیکاری نیز در کشور افزایش یافته است اکنون امارت اسلامی طالبان تلاش دارد تا فرصت های کاری بیشتر به شهروندان افغانستان فراهم سازد. در تازه ترین مورد رسانه های محلی غور گزارش کرده اند که روند استخراج معدن ذغال سنگ اسپین سنگ در ولایت غور آغاز شده است. بر بنیاد گزارش ها انتظار می رود که با فعال شدن این معدن استخراجی 20 تن به کار گماشته شوند. مسؤولان ولایت غور با ابراز خوشبینی از آغاز کار این معدن میگویند که امیدوار هستند به زودی روند استخراج معادن دیگر نیز در این ولایت از سوی امارت اسلامی در دست گرفته شود. مسؤولان محلی غور تأکید می ورزند که در حال حاضر ده ها خانواده به گونه ی غیر مستقیم از مزیت های این معدن مستفید می شوند.

 

بر بنیاد گزارش ها مسوولان محلی غور میگویند که استخراج معدن زغال سنگ اسپین‌سنگ در ولسوالی الله‌یار این ولایت را آغاز کرده ‌اند. مولوی محمد حماس آمر اطلاعات، ریاست اطلاعات و فرهنگ غور می گوید که استخراج زغال این معدن با شرکت «نور امید» قرار داد شده‌ است. به گفته وی این معدن زغال سنگ از کیفیت بالای برخوردار بوده و میتواند بهای زغال سنگ در ولایت غور را کاهش دهد. آمر اطلاعات، ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غور، این ولایت را یکی از ساحات غنی از معادن مختلف خوانده و از مسؤولان امارت اسلامی طالبان می خواهد تا در استخراج قانونی معادن ولایت غور همکاری کنند.

 

با این حال مقام های امنیتی در ولایت غور از تأمین امنیت این معدن زغال سنگ اطمینان میدهند و می گویند که به هیچ فرد یا گروهی اجازه اخلال امنیت در این منطقه را نخواهند داد. مسؤولان محلی طالبان برای ولایت غور که جهت افتتاح استخراج این معدن زغال سنگ به ولسوالی الله یار رفته اند، همچنان می گویند که طالبان برای شناسایی و استخراج معادن این ولایت بگونه ای قانونی تلاش کرده و بزودی شماری دیگری از معادن این ولایت هم استخراج خواهد شد. بر اساس گفته های مسؤولان طالبان در ولایت غور معادن ذغال سنگ، سرب، مرمر و گچ در ولسوالی تولک، سیماب در ولسوالی تیوره، و برخی معادن دیگر نیز در ولسوالی های ولایت غور تشخیص شده است و در آینده های نه چندان دور روند استخراج این معادن آغاز خواهند شد؛ در ولایت غور بیش از ۸۰ معدن تا هنوز دست ناخورده وجود دارد.

 

به گفته ی  مسؤولان محلی طالبان در ولایت غور اکنون 20 تن برای استخراج معادن زغال سنگ اسپین سنگ در ولسوالی الله یار این ولایت مصروف کار هستند، و در آینده شماری کارگران به ۳۰۰ تن افزایش خواهد یافت. روند استخراج این معدن در حالی از سوی امارت اسلامی طالبان آغاز شده است که در حال حاضر به دلیل به رسمیت شناخته نشدن امارت اسلامی طالبان از سوی جهان داد و ستد اقتصادی افغانستان متوقف است و ادامه ی این وضعیت سبب افزایش بحران گرسنه گی و ناداری در افغانستان شده است.