خبر عاجل

نمایندگان ۶۰ کشور جهان در کنفرانس اقتصادی چهارشنبه اشتراک داشتند

 

 

 

امارت اسلامی پس از آنکه امیدش برای به رسمیت شناختن را از دست داده است، اکنون تلاش دارد تا با جلب کمک های بشردوستانه برخی از چالش های کنونی افغانستان را بر طرف سازند. بر بنیاد گزارش ها امارت اسلامی طالبان در حال حاضر می کوشد تا با ترغیب کشورهای کمک کننده به افغانستان بر وضعیت کنونی حاکم شود. اما ظاهرن به رسمیت شناخته نشدن امارت اسلامی از سوی جهان بزرگترین مانع فرا راه حکومت سرپرست این گروه است.

 

بر بنیاد گزارش ها طالبان با راه اندازی نشست اقتصادی در کابل که یک روز پیش برگزار شده بود تلاش دارند تا کشورهای معتبر جهان از جمله کشورهای غربی را ترغیب کند تا به کمک های بشردوستانه ی شان به افغانستان ادامه دهند. هرچند مقام های امارت اسلامی از برگزاری این نشست در کابل خوشبینی میکنند و باورمند هستند که کشورهای جهان تلاش دارد با دوام کمک های بشردوستانه با افغانستان جلو بحران بشری در این کشور را بگیرند، اما تا هنوز هیچ گونه تعهد رسمی از سوی این کشور ها به امارت اسلامی داده نشده است، بر بنیاد گزارش ها 60 کشور جهان بار دیگر از طالبان خواسته اند تا به تعهدات شان عمل کنند.
در تازه ترین مورد، انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان در تویترش نگاشته است: “در کنفرانس اقتصادی دیروز نمایندگان ۲۰ کشور جهان به گونه فیزیکی

 

و نمایندگان ۴۰ کشور به گونه آنلاین اشتراک ورزیده اند. در این کنفرانس مسائل اقتصادی افغانستان و به خصوص چالش‌های سکتور خصوصی و مسائل بانکی به بحث گرفته شده، تا راه‌ حل مناسب برای رفع سایر مشکلات پیدا شود.” کنفرانس اقتصادی روز چهارشنبه (۲۹ جدی) در افغانستان برگزار شد و طالبان از جامعه جهانی خواست تا به تعهدات خود در قبال افغانستان عمل کنند. در حال حاضر افزایش ناداری، گرسنه گی و بحران اقتصادی در افغانستان از موارد مهمی است که چالش های جدی را فرا راه حکومت سرپرست امارت اسلامی ایجاد کرده است.

 

مقام های ارشد حکومت امارت اسلامی مدعی هستند که اگر جهان این گروه را به رسمیت نشناسد وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر بدتر خواهد شد. اما جهان بار دیگر از امارت اسلامی خواسته است برای به رسمیت شناخته شدن از سوی آنان نیاز است تا امارت اسلامی تعهدات شان را عملی کنند. احترام به حقوق بشر، حقوق زن، حق کار و آزادی رسانه ها از پیش شرط های اساسی جهان است که طالبان را به چالش کشیده است. هرچند امارت اسلامی به این باور است که تمامی پیش شرط های جهان برای به رسمیت شناختن را تکمیل کرده اند اما کشورهای جهان به این باورند که اگر طالبان در این مرحله به رسمیت شناخته شود، این گروه هیچ اعتنای به پیش شرط های کنونی جهان نخواهد داشت.