خبر عاجل

متقی خطاب به عمران خان: افغانستان نیاز به کادر‌های خارجی ندارد

 

 

 

سرپرست وزارت خارجه طالبان در واکنش به پیشنهاد عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان مبنی بر فرستادن نیروی متخصص برای پیشبرد امور افغانستان، گفته است که برای آمدن نیروی کاری از خارج کشور هیچ‌گونه نیازی احساس نمی‌شود.

 

امیر خان متقی،سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در واکنش به گفته های عمران خان نخست وزیر پاکستان مبنی بر فرستادن کادر‌های فنی آن کشور به افغانستان گفته است:” کشور ما کادر‌ها و شخصیت‌ های بسیار خوب و تحصیل کرده دارد و حکومت تا هنوز هیچ نوع خلایی احساس نکرده که آنرا با کادر‌های سایر کشور‌ها پر کند و تا زمانیکه کادر های موفق بهتر از دیگر کشور ها در افغانستان است نیاز به دیگر کشور ها نیست.”

 

آقای متقی افزوده است افغانستان درحال حاضر نیاز ندارد که از دیگر کشور‌های جهان کسی به اینجا بیاید و کار کند البته که افغانستان مشکلات اقتصادی دارد و جهانیان باید در این خصوص با مردم ما کمک کنند.

 

گفته های عمران خان با واکنش های بسیاری از شخصیت های ملی رو به رو شد ذبیع الله مجاهدسخنگوی حکومت سرپرست در گفتگو با رادیو بی بی سی در واکنش به گفته های نخست ویر پاکستان گفته است که از پاکستان تشکر می‌کنند، اما به نیروی کاری بیرونی ضرورت ندارند ما به اندازه کافی نیروهای ماری داریم.
حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور در واکنش به پیشنهاد عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان مبنی بر فرستادن نیروی متخصص برای پیشبرد امور افغانستان، گفته است که افغانستن کادرها و متخصصین مجرب و همچنین صدها هزار جوان تحصیل‌یافته، هم از دختران و پسران که در داخل و خارج از کشور در مقاطع مختلف تحصیل کرده‌اند، در اختیار دارد.

 

او ضمن ابراز امتنان از حکومت پاکستان، همچنین از حکومت سرپرست طالبان خواسته است تا افزون بر تسهیل فرصت‌های شغلی و استخدام جوانان، زمینه‌ی برگشت کادرها و متخصصین افغانستان را که در حال حاضر در «غربت» به‌سر می‌برند، نیز مساعد کند.به‌گفته‌ی کرزی، افغانستان با «بازوان توانمند فرزندان خودش آباد گردد».

 

این واکنش ها در حال ابراز میشود که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به مقامات این کشور دستور داده است که زمینه‌ اعزام نیروی انسانی متخصص در زمینه پزشکی، فناوری اطلاعات، مالی و حسابداری به افغانستان را فراهم کنند تا از بحران انسانی در این کشور جلوگیری شود.

 

به گزارش روزنامه اکسپرس تربیون پاکستان، او این خواست را روز جمعه (24جدی) در نشست کمیته مقام‌های ارشد (اپکس) در باره افغانستان مطرح کرده است. عمران خان با ابراز نگرانی درباره اوضاع افغانستان گفته است که کشورش متعهد به ارائه حمایت همه جانبه از مردم افغانستان برای جلوگیری از یک بحران انسانی است. وی همچنین دستور داده است تا همکاری‌های پاکستان به افغانستان در زمینه‌های راه آهن، مواد معدنی، داروسازی و رسانه‌ها برای کمک به احیا و انکشاف افغانستان گسترش یابد.

 

روزنامه امریکایی نیویورک تایمز نیز اخیرا در گزارشی نوشته است که طالبان با کمبود نیروی کار مواجه‌اند و چاره را در پاکستان می‌جویند. طبق این گزارش، پنج ماه پس از تسلط طالبان بر افغانستان، طالبان با چالش‌های حکومت‌داری دست و پنجه نرم می‌کنند. به نوشته نیویارک تایمز، رهبران قول دادند که بگذارند کارمندان دولت به کار خود ادامه دهند و تنوع قومیتی را برای نقش‌های اصلی دولتی در اولویت قرار دهند، اما در عوض پست‌ها را در تمام سطوح مدیریتی با سربازان و عالمان دینی خود پر کردند. سایر کارمندان دولت یا گریخته‌اند یا از کار خودداری کرده‌اند و این باعث شده این کشور بحران‌زده با کمبود شدید نیروی متخصص مواجه شود.