خبر عاجل

مسکو: ذخایر ارزی افغانستان به گونه کامل آزاد شود

 

روسیه تصمیم بانک جهانی را برای آزاد سازی تدریجی پول‌های منجمد شده افغانستان ناقص می‌داند و از جامعه جهانی می‌خواهد که ذخایر ارزی افغانستان را به گونه کامل آزاد سازد.

مسکو تاکید می‌ورزد که برای عادی سازی جریان اقتصاد، احیای زیرساخت‌های مدنی و بهره‌برداری از امکانات مهم اجتماعی افغانستان، این کشور به آزاد سازی کامل پول‌های منجمد شده‌اش نیاز دارد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره گفت: «ما از تصمیم بانک جهانی برای سپردن ۲۸۰ میلیون دالر از پول مسدود شده صندوق بازسازی افغانستان به برنامه جهانی غذا و یونیسف پیشتیبانی می‌کنیم. اما ما این اقدام را بسنده نمی‌دانیم و خواهان آزاد شدن تمامی پول‌های منجمد شده افغانستان هستیم.»

درهمین حال، نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید که علت اصلی بحران اقتصادی در افغانستان مسدود ماندن پول‌های افغانستان از سوی امریکا است.
عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان گفت: «ما در نشست بعدی سازمان همکاری اسلامی، تلاش می‌کنیم به جامعه جهانی بگوییم که آیا با طالبان تعامل می‌کند یا نه؟ اما آسیب پذیران اصلی اوضاع بد اقتصادی ۴۰ میلیون افغان اند که اگر این اوضاع ادامه یابد زنده‌گی شان بدتر خواهد شد.»
شفیع صمیم، آگاه مسایل اقتصادی در این باره گفت: «آزاد سازی پول‌های منجمد شده افغانستان حق مردم است و باید این پول در دسترس حکومت افغانستان قرار بگیرد.»

مسکو در حالی خواهان آزاد شدن پول‌های منجمد شده افغانستان از سوی جامعه جهانی است که پیش از این تاکید کرده است که حکومت تازه درکابل باید برای به رسمیت شناخته شدن از سوی جهان، در گام نخست شرط‌های جامعه جهانی را عملی بسازد.

در این میان احمد خان اندر، آگاه روابط بین الملل در واکنش به این خواست روسیه چنین می‌گوید: «مسکو در تلاش این است که امریکا را پس از شکست در افغانستان ضعیف نشان دهد از همین‌رو همواره در مسایل افغانستان بازی دو رنگ را به راه انداخته است.»

با این همه ایالات متحده امریکا گفته است تا هنگامی که امارت اسلامی پیش‌شرط‌های جهان را برای تشکیل حکومت همه شمول، فراهم سازی فرصت آموزش به دختران، اعاده حقوق زنان و اقلیت‌ها و نیز قطع روابط با گروه‌های هراس افگن عملی نسازد، دارایی‌های مسدود شده افغانستان را آزاد نخواهد کرد.

 

related post

post

اسلام آباد، سایت تایمز: در پرتو “بحران انسانی شدید” جاری در افغانستان، سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی در مورد افزایش مسایل حقوق بشری در آن کشور و به ویژه رو به رو شدن بانوان و دختران با تهدید های بالقوه از پاکستان میخواهند تا تصمیم اش مبنی بر اخراج پناه جویان افغان را دوباره بازنگری کند. سازمان ملل متحد هشدار میدهد که اخراج اجباری شهروندان افغان از پاکستان خطرهای بالقوه را متوجه جان شهروندان افغان می سازد و چالش های موجود حقوق بشری در آن کشور یکی از چالش های کلیدی فرا راه شهروندان افغانستان است. کمیساری عالی ملل متحد برای پناه جویان (UNHCR)  و سازمان مهاجرت بین‌المللی (IOM) در یک بیانیه مشترک نگرانی‌های خود را ابراز کرده ‌اند، این دو نهاد با توضیح وضعیت موجود افغانستان، گفته اند که تهدید های ناشی از چالش های حقوق بشری و همچنان ارایه مصونیت برای این افار در کشور شان ممکن این افراد نتوانند دوباره به خاک خود برگردند. هر دو نهاد همچنان هشدار داده اند که در صورت برگشت دوباره این افراد این افراد به افغانستان منجر به نقض حقوق بشر از جمله جدایی ناخواسته خانواده ها و اخراج اجباری و غیر قانونی افراد زیر سن گردد. وضعیت جاری نقش برجسته پاکستان را به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای میزبان پناهندگان در جهان به تصویر می‌کشد. بر اساس داده‌های جدیدترین UNHCR از ماه آگست، این کشور پناه به تقریباً 1.3 میلیون پناهجوی ثبت‌شده که مجبور به ترک خانه خود شده‌اند، را ارائه می‌دهد، که 99 درصد از این افراد شهروندان افغانستان هستند. در این میان، دو نهاد سازمان ملل متحد بار دیگر تأکید کرده‌اند که تمام کشورها باید “بازگشت اجباری افغان‌ها” را به حالت تعلیق در آورند. همچنین، این دو نهاد از سایر کشورها خواسته اند که این برنامه را حمایت‌کنند که هر گونه بازگشت‌ها به افغانستان باید با اطمینان از امنیت، کرامت انسانی و و از همه مهمتر به صورت داوطلبانه صورت گیرد. در حالی که کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان، و سازمان بین المللی مهاجرت از حق پاکستان مبنی بر مدیریت جمعیت و تأمین امنیت کشور شان پشتیبانی کرده و این موضوع را حق مطللق پاکستان میپندارند، در عین حال این نهاد ها از پاکستان می خواهند تا در پیوند به پناه جویان افغان برنامه ی درازمدت را روی دست داشته باشند و همکاری های شان را بیشتر سازند. در یک یادداشت نهایی، بیانیه مشترک UNHCR و IOM، پاکستان را برای مهمان‌نوازی بی‌وقفه نسبت به مردم افغانستان که بیش از چهار دهه ادامه یافته است، ستوده و تأکید کرده است که پاکستا باید این روند را ادامه دهد تا این که بر بنیاد آن وضعیت معیشتی شهروندان افغانستان بهتر گردد.

post
post
post