مسکو: ذخایر ارزی افغانستان به گونه کامل آزاد شود

 

روسیه تصمیم بانک جهانی را برای آزاد سازی تدریجی پول‌های منجمد شده افغانستان ناقص می‌داند و از جامعه جهانی می‌خواهد که ذخایر ارزی افغانستان را به گونه کامل آزاد سازد.

مسکو تاکید می‌ورزد که برای عادی سازی جریان اقتصاد، احیای زیرساخت‌های مدنی و بهره‌برداری از امکانات مهم اجتماعی افغانستان، این کشور به آزاد سازی کامل پول‌های منجمد شده‌اش نیاز دارد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره گفت: «ما از تصمیم بانک جهانی برای سپردن ۲۸۰ میلیون دالر از پول مسدود شده صندوق بازسازی افغانستان به برنامه جهانی غذا و یونیسف پیشتیبانی می‌کنیم. اما ما این اقدام را بسنده نمی‌دانیم و خواهان آزاد شدن تمامی پول‌های منجمد شده افغانستان هستیم.»

درهمین حال، نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید که علت اصلی بحران اقتصادی در افغانستان مسدود ماندن پول‌های افغانستان از سوی امریکا است.
عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان گفت: «ما در نشست بعدی سازمان همکاری اسلامی، تلاش می‌کنیم به جامعه جهانی بگوییم که آیا با طالبان تعامل می‌کند یا نه؟ اما آسیب پذیران اصلی اوضاع بد اقتصادی ۴۰ میلیون افغان اند که اگر این اوضاع ادامه یابد زنده‌گی شان بدتر خواهد شد.»
شفیع صمیم، آگاه مسایل اقتصادی در این باره گفت: «آزاد سازی پول‌های منجمد شده افغانستان حق مردم است و باید این پول در دسترس حکومت افغانستان قرار بگیرد.»

مسکو در حالی خواهان آزاد شدن پول‌های منجمد شده افغانستان از سوی جامعه جهانی است که پیش از این تاکید کرده است که حکومت تازه درکابل باید برای به رسمیت شناخته شدن از سوی جهان، در گام نخست شرط‌های جامعه جهانی را عملی بسازد.

در این میان احمد خان اندر، آگاه روابط بین الملل در واکنش به این خواست روسیه چنین می‌گوید: «مسکو در تلاش این است که امریکا را پس از شکست در افغانستان ضعیف نشان دهد از همین‌رو همواره در مسایل افغانستان بازی دو رنگ را به راه انداخته است.»

با این همه ایالات متحده امریکا گفته است تا هنگامی که امارت اسلامی پیش‌شرط‌های جهان را برای تشکیل حکومت همه شمول، فراهم سازی فرصت آموزش به دختران، اعاده حقوق زنان و اقلیت‌ها و نیز قطع روابط با گروه‌های هراس افگن عملی نسازد، دارایی‌های مسدود شده افغانستان را آزاد نخواهد کرد.