خبر عاجل

تاییدی طرح خط آهن کابل-پشاور از سوی کابینه طالبان

 

 

 

تلاش برای خود بسنده گی امارت اسلامی طالبان، در تازه ترین مورد گزارش ها حاکی از آن است که امارت اسلامی طالبان تصمیم گرفته است تا خط آهن میان کابل- پشاور تکمیل گردد. بر بنیاد گزارش ها امارت اسلامی طالبان طرحی را تصویب کرده اند که بر بنیاد این طرح قرار است خط آهن میان کابل- پشاور کشیده شود. گزارش ها همچنان می رساند که با تأییدی این طرح انتظار می رود تا امارت اسلامی خط آهن میان کابل- پشاور را به زودی به مرحله ی اجرا بگذارند.

 

روزنامه ی پاکستانی دیلی تایمز گزارش داده است که حکومت طالبان برای احداث خط آهن میان پیشاور و کابل، به پاکستان چراغ سبز نشان داده است. این خط ‌آهن قرار است از مسیر کابل، جلال آباد به پشاور کشانیده شود و کابل را با پیشاور وصل کند. این تصمیم در جلسه اخیر کابینه طالبان در روز سه‌شنبه ۲۸ جدی روی دست گرفته شده است، امارت اسلامی گفته است که این طرح از سوی رهبری حکومت سرپرست طالبان روی دست گرفته شده است و انتظار دارند که به زودترین فرصت این طرح تطبیق گردد.

 

به گفته این رسانه، در مرحله نخست، انتظار می رود مطالعات و تحقیقات لازم در مورد آغاز این طرح انجام ‌شود و مقام های ارشد امارت اسلامی طالبان اعلام کرده اند که پس از تطبیق مرحله ی نخست، یافته های این طرح به زودترین فرصت با مقام های امارت اسلامی شریک می شود تا بر بنیاد یافته های مطالعات انجام شده تصمیم نهایی گرفته شود.

 

گفته شده که کابینه طالبان، احداث خط آهن میان افغانستان و ازبیکستان را نیز تایید کرده است. اسلام‌آباد تلاش می‌کند تا با احداث خط‌آهن تبادلات تجاری خود را با کشورهای آسیای میانه از طریق خاک افغانستان بهبود ببخشد. در مقابل نیز، کشورهای آسیای میانه می‌توانند به بازارهای آسیای جنوبی و جنوب شرقی دسترسی پیدا کنند. پروژه خط آهن از ازبیکستان به مزاشریف، کابل و پیشاور حدود ۴.۸ میلیارد دالر هزینه بر میدارد. طول این خط آهن ۵۷۳ کیلومتر خواهد بود.

 

در همین حال مقام های امارت اسلامی ابراز امیدواری میکنند که به زودی روند عملی این طرح ها آغاز شود. به گفته ی مقام های طالبان در حال حاضر افغانستان نیاز دارد تا با کشورهای همسایه روابط دوستانه ایجاد کند و تطبیق این طرح ها امارت اسلامی طالبان را کمک خواهد کرد تا افغانستان را به مرکز مبادلات تجارتی میان کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی مبدل سازند. در حال حاضر طالبان تلاش دارند تا افزون بر پاکستان که بیشترین بده و بستان اقتصادی با این کشور انجام می شود، با کشورهای آسیای میانه نیز روابط بهتری را ایجاد کند.