خبر عاجل

نگرانی سازمان بین المللی کار از کاهش ساعت و فرصت های شغلی در افغانستان

 

 

 

در پی حضور امارت اسلامی در افغانستان و به قدرت رسیدن دوباره ی این گروه در کشور، اکنون بحران اقتصادی و ناداری به گونه ی کم پیشینه گسترش یافته است در تازه ترین مورد، سازمان بین‌المللی کار با نشر گزارشی ادعا کرده است که ساعت‌های کاری و فرصت‌های شغلی به شکل بی‌پیشینه در افغانستان کاهش یافته است و این مورد برای آنان به گونه نگران کننده است. در حال حاضر افغانستان با چالش های اقتصادی کم پیشینه رو به رو شده است و هزاران شهروندی که در رژیم گذشته دارای فرصت های کاری بودند اکنون از کار بیکار شده اند و شماری نیز به دلیل افزایش ناداری و ناهنجاری های اقتصادی از افغانستان فرار کرده اند.

 

بر بنیاد گزارشی که از سوی سازمان بین‌المللی کار (ILO) ام‌روز (چهارشنبه، ۲۹ جدی) به نشر رسیده است؛ نگاشته اند که افغانستان با بحران اشتغال روبه‌رو است، در گزارش این سازمان آمده است که ساعت‌های کاری و فرصت‌های شغلی به شکل بی‌پیشینه‌‌ی در این کشور کاهش یافته است و این موضوع سبب شده تا صدها هزار شهروند افغانستان که درآمد نسبی که در سالهای گذشته داشته اند را از دست بدهند، بر بنیاد گزارش ها، ناداری و ضعف اقتصادی در کشور سبب شده است تا ده ها شهروند افغان برای زنده ماندن کودکان و نوزادان شان را به فروش بگذارند.

 

این سازمان افزوده است که ارزیابی آنان نشان می‌دهد، از زمانی‌‌که زنان کارشان را از دست داده‎‌اند، زیان‌های زیادی به شغل‌ها و ساعت‌های کاری در افغانستان وارد شده است. بنابر گزارش سازمان بین‌المللی کار، پس از سقوط نظام در افغانستان، در سه ماه سوم به قدرت رسیدن طالبان، بیش از نیم میلیون تَن شغل‌شان را از دست داده‌اند. در این گزارش هم‌چنین پیش‌بینی شده است که تا اواسط سال ۲۰۲۲ میلادی، ۹۰۰ هزار تَن دیگر نیز شغل خویش را از دست خواهند داد. در این گزارش تخمین زده شده است که سطح اشتغال زنان در سه ماه سوم سال ۲۰۲۱ میلادی بسیار پایین بوده است.

 

سازمان بین‌المللی کار یکی از موسسه‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که به امور مربوط به کار و کارگران در سطح جهان می‌پردازد. این نهاد همچنان تأکید کرده است که اگر به این معضل شهروندان افغانستان بیشتر از پیش توجه لازم صورت نگیرد، وضعیت اقتصادی شهروندان افغانستان بدتر از گذشته خواهد شد و چالش های اقتصادی در این کشور بیشتر از پیش خواهد شد. این گزارش در حالی منتشر می شود که رییس الوزاری امارت اسلامی طالبان در پیامی از جهان خواسته است که باید طالبان به رسمیت شناخته شوند و اگر این وضعیت ادامه یابد بحران بیشتر دامنگیر مردم افغانستان خواهد شد.