خلبانان ارتش پیشین افغانستان، در هراس عقب گذاشتن خانواده

 

 

 

پایگاه خبری سی ان ان امریکا، گزارشی را در مورد زنده گی خلبانان ارتش پیشین افغانستان به نشر رسانده که در آن یکی از خلبانان نیروهای هوایی افغانستان که اکنون در امریکا مستقر شده گفت و گوی را انجام داده است، در این گفت و گو خلبانان افغان گفته اند از این که جان های شان مصون است خرسند هستند، اما در هراس هستند که خانواده های شان که هزاران مایل دورتر از امریکا در افغانستان قرار دارند زیر تهدید جدی قرار دارند.

 

بلال کوهستانی ابراز امیدواری میکند که امریکا برایش حس خانه ی خودش را داشته باشد. این خلبان واحد ویژه ی هوایی افغانستان به تازه گی از اردوگاه فورت پیکت به ویرجینای شیکاکو انتقال یافته جای که در حال حاضر او سرپناهی برای زنده گی کردن دریافته است و همچنان یک هم اتاقی خوبی را با خود دارد.
او گفته است که آهسته آهسته با مواردی که در زنده گی اش اتفاق می افتد عادت میکند، هرچند که او در امریکا مستقر است اما هنوز هم هراس تنها گذاشتن خانواده اش او را آزار میدهد. در حال حاضر خانم، چهار کودک، دو خواهر و مادر این خلبان افغان در کشور هزاران مایل دور تر از امریکا زنده گی میکنند.

 

او در گفت و گو با خبرنگار سی ان ان گفته است: “من دوباره زنده گی را از صفر آغاز کرده ام و در حال ساختن زنده گی تازه هستم. اما در حال حاضر من بزرگترین مشکلی را در افغانستان دارم. در حال حاضر تمامی خانواده های ما در افغانستان هستند و در همانجا بند مانده اند.” در ماه اکست 2021 واحد ویژه ی نیروهای هوایی افغانستان برای این که چرخبال های شان به دست طالبان نیفتد با شماری از نظامیان افغان به ازبیکستان و تاجیکستن رفتند و با این رویکرد شان تلاش ورزیدند تا جلو شکل گیری واحد هوایی طالبان را بگیرند و تجهیزات شان را به این گروه واگذار نکنند.

 

در این میان چندین خلبان نیروهای هوایی بدون خانواده های شان تخلیه گردیدند و اکنون در انتظار هستند تا ایالات متحده ی امریکا زمینه ی تخلیه ی خانواده های شان را نیز فراهم سازد. کوهستانی از خانواده اش خواسته بود تا در ماه اگست 2021 میلادی به فرودگاه کابل بروند جای که قرار بود همانند هزاران شهروند افغان نیروهای خارجی با آنان همکاری کنند و آنان را از افغانستان تخلیه کنند، بلال کوهستانی تجربه ی 3000 ساعت پرواز با چرخبال های می 17 روسی و 200 ساعت پرواز با چرخبال های بلک هاک امریکایی روسیه را دارد اما همکاران خارجی نتوانستند تا خانواده ی او را از افغانستان بیرون کنند.

 

کوهستانی گفته است که هنگام خواستن خانواده اش به فرودگاه کابل، حمله ی انتحاری رخ داد که از اثر این حمله 13 نظامی امریکایی و ده ها غیر نظامی افغان قربانی شدند، در روند تخلیه ی ماه اگست، که یکی از پُر چالش ترین روند خروج در جهان بر شمرده می شود صد ها خانواده به گونه ی فاجعه بار جدا شدند و بحران خانواده گی دامن گیر شان شد. هرچن امریکا تلاش دارد تا این بار با استفاده از شرکت های خصوصی روند خروج افغان ها را فراهم سازد، اما تا اکنون این اقدام امریکا با کندی به پیش می رود، بر بنیاد گزارش ها در حال حاضر شرکت های خصوصی که در روند تخلیه ی افغان ها از افغانستان کمک میکنند نیازمند گردآوری چندین میلیارد دالر هستند که از نهادهای خیریه امریکایی گردآوری شود.

 

شماری از افراد دخیل در روند تخلیه ی شهروندان افغان میگویند که در حال حاضر روند تخلیه به دلیل نبود بودجه ی بسنده به تأخیر افتاده است و این روند به گونه ی بسیار آهسته به پیش می رود. برخی از نهادها فعال در روند تخلیه ی شهروندان افغان میگویند که تلاش دارند در سال 2022 میلادی روند تخلیه ی شهروندان افغان را سرعت بدهند و احتمال دارد که روند تخلیه ی افغانستان بیشتر از پیش زمان گیر شود.