پناه جویان خواهان رسیده گی به وضیعت بدشان در اندونیزیا شدند

 

 

 

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ادامه بی‌سرنوشتی هزاران مهاجر افغان در اندونیزیا انتقاد کرده‌ و در حمایت از آنان هشتگی را زیر نام «به مهاجران در اندونیزیا رسیده‌گی کنید» به راه انداخته‌اند. کاربران هدف از این دادخواهی را توجه به سرنوشت هزاران مهاجری که سال‌ها در اندونیزیا در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند، عنوان کرده‌اند.

 

این دادخواهی قرار است در شمار زیاد از کشورهای جهان به‌شمول امریکا، در ساعت‌های مختلف انجام شود و تا کنون بیش از ۲۰ هزار تن به این دادخواهی پیوسته‌اند. قرار است این هشتگ به «ترند» در رسانه‌های اجتماعی تبدیل شود. پیش از این نیز در ماه گذشته، شمار زیادی از کاربران در حمایت از این پناه‌جویان هشتگی را زیر نام «به ده سال بلاتکلیفی پایان دهید» به راه انداخته بودند.

 

این دادخواهی‌ها پس از آن راه‌اندازی شد که شمار زیادی از شهروندان افغان در اندونیزیا که سال‌ها به درخواست پناهنده‌گی آنان توجه نشده است، دست به اعتراض زدند. شماری از این مهاجران به‌رسم اعتراض لب‌های‌شان را دوخته‌اند و یک تن آنان خودش را در پیش ساختمان سازمان ملل در اندونیزیا آتش زد.
پیش از این اعتراض کاربران اجتماعی، پرونده پناه‌جویی عصمت‌الله و لطیف پس از هفت سال انتظار برای همیشه بسته شد.این دو پناه‌جو، روز چهار‌شنبه،

 

۱۵ جدی با تفاوت زمانی کم‌تر از ۲۴ ساعت جان باختند. این اعتراض ها در حالی صورت میگیرد که پناه جویان افغان در اندونیزیا دست به اعتراض زدند، اما گفته می شود که این اعتراض ها به خشونت کشیده شد. بر بنیاد گزارش ها از اثر خشونت میان معترضان و پولیس اندونیزیا دست کم 3 تن جان باختند و دست کم ده ها تن دیگر زخمی گردید.

 

پناه جویان افغان که به دلیل تهدیدهای امنیتی از افغانستان فرار کرده اند و در بیرون از مرزهای کشور به سر میبرند، بدترین سرنوشت را تجربه میکنند، در حال حاضر این پناه جویان افغان از کشورهای مهاجر پذیر میخواهند تا به سرنوشت شان رسیده گی شود، پناه جویان معترض در اندونیزیا نیز از وضعیت بد معیشتی شکایت دارند، آنان تأکید می ورزند که اندونیزیا به دلیل نپیوستن به منشور جهانی برای پذیرش پناه جویان هیچ گونه حقوق اساسی را برای شهروندان افغان فراهم نمی سازد.