خبر عاجل

افغانستان در صدر خطرناکترین کشور ها برای مسیحیان

 

 

 

در تازه ترین گزارش دیده بان جهانی درهای باز، افغانستان برای مسیحیان خطرناک ترین کشور در روی جهان است. این رده بندی پس از به قدرت رسیدن طالبان برای نخستین بار منتشر شده است. دیده‌بان جهانی درهای باز اعلام کرده است که افغانستان در سال ۲۰۲۲در صدر ۵۰ کشوری است که مسیحیان در آن با بدترین آزار و اذیت روبه‌رو هستند. دیده‌بان جهانی درهای باز امروز، پنج‌شنبه، ۳۰ جدی با نشر گزارشی گفته است، افغانستان جاگزین کوریای شمالی به عنوان خطرناک‌ترین مکان برای مسیحیان شده است. در این گزارش آمده است که کوریای شمالی به مدت ۲۰سال در صدر فهرست مکان‌های خطرناک برای مسیحیان قرار داشت؛ اما با تسلط طالبان بر افغانستان این کشور رتبه اول را گرفته است.

 

این نهاد هشدار داده است، پیروان مسیحیت که در افغانستان مانده‌اند به عنوان «غنایم جنگی» برای طالبان شناخته می‌شوند. دیده‌بان درهای باز تصریح کرده است که طالبان برای یافتن مسیحیان خانه به خانه می‌روند. پس از ردیابی، آن‌ها را شناسایی و سپس به قتل می‌رسانند. به گفته این گروه حقوق بشری، بسیاری از جمعیت‌های کوچک و پنهان مسیحی افغانستان، اکنون به مناطق روستایی یا اردوگاه‌های پناهنده‌گان در کشورهای همسایه گریخته‌اند، اما بسیاری از این کشورها با مسیحیان نیز دشمن هستند. هنریتا بلیت، مدیر اجرایی Open Doors بریتانیا و ایرلند، گفته: «عرضه شدن افغانستان به صدر فهرست دیده‌بان جهانی عمیقاً نگران کننده است.»

 

در فهرست اعلام شده دیده‌بان درهای باز، افغانستان در صدر فهرست، کوریای شمالی در رده دوم، سومالی سوم و لیبی و یمن در رده‌های چهارم و پنجم و مالیزیا در رده ۵۰ مکان خطرناک برای مسیحیان قرار گرفته‌اند. مسیحیت در افغانستان پیروان اندکی دارد که در نتیجه جنگ‌های چند دهه گذشته اکثریت آن‌ها افغانستان را ترک کرده‌اند. این گزارش در حالی مطرح می شود که دست کم پنج ماه پیش امارت اسلامی طالبان برای بار دوم به قدرت سیاسی در افغانستان دست یافت. بر بنیاد گزارش ها از زمان حاکمیت مجدد طالبان تا اکنون، شهروندان افغانستان در تمامی ابعاد زنده گی با دشواری های بی پیشینه رو به رو هستند. قتل، به زندان انداختن و بازداشت افراد از موارد جدی است که افغان ها با آن رو به رو هستند.