خبر عاجل

فعال سازی ماشین های ای تی ام از سوی بانک مرکزی در پایتخت

 

 

 

پس از رسیدن طالبان به قدرت سیاسی در افغانستان ظاهرن سیستم بانکی افغانستان با چالشهای زیادی رو به رو شد، برای این که بانک مرکزی بتواند پول مشتریان بانک ها را حفظ کند، با صدور فرامین جدی اعلام کرد که ماهانه به مقدار مشخصی شهروندان میتوانند پول های شان را از بانک ها بگیرند، پس از این اقدام بانک مرکزی افغانستان تصمیم گرفت تا فعالیت ماشین های ای تی ام یا ماشین های خود پرداخت را غیر فعال بسازد، باورها بر این بود که مشتریان بانک ها برای این که پول های شان را دوباره از بانک به دست بیاورند میخواهند این پول را از ماشین های خود پرداخت برداشت کنند؛ اما پس از گذشت دست کم 5 ماه حالا بانک مرکزی اعلام کرده است فعالیت دوباره ی این ماشین ها را از سر گرفته است.

 

بانک مرکزی می‌گوید که ماشین‌های خودکار صرافی یا «ای تی ام» دوباره به فعالیت آغاز کرده است و شهروندان کشور می‌توانند با استفاده از این ماشین‌ها از حسابات بانکی شان پول برداشت کنند. سخنگوی بانک مرکزی تاکید می‌وزرد که با فعال شدن این ماشین‌ها، سهولت‌های بیشتری در سیستم بانکی به میان خواهد آمد. سخنگوی بانک مرکزی می‌گوید که آنان تلاش دارند تا سهولت‌های بیشتر بانکی را برای شهروندان کشور ایجاد کنند. صابر مومند، سخنگوی بانک مرکزی گفت: “د افغانستان بانک برای نورمال ساختن وضعیت بانکی به جدیت تلاش دارد و فعال شدن ماشین‌های اتومات صرافی نوید است که در پی آن تلاش‌های موثر دیگر در راه است.”

 

در همین حال شماری از باشنده‌گان پایتخت از آغاز دوباره فعالیت ماشین‌های خودکار صرافی استقبال می‌کنند و می‌گویند که آغاز دوباره فعالیت ماشین‌های ای تی ام سهولت‌ها را در برداشت پول از بانک‌ها ایجاد می‌کند. مصور وهاب، باشنده کابل می‌گوید “بخاطر از اینکه ای تی ام باز شود بسیار خوشحال استم، خیلی خوشحال می‌شویم چون مشکلات در برداشت پول از بانک‌ها بیشتر است.” پس از سقوط حکومت پیشین، برداشت پول از بانک‌ها نیز با چالش‌های روبرو شده بود و بیشتر شهروندان کشور از ولایات گونه‌گون به مرکز به خاطر برداشت پول می‌آمدند.