سناتور آمریکایی: پاکستان در شکست آمریکا در افغانستان نقش داشت

 

دست کم چهار ماه از حاکمیت دوباره ی طالبان بر افغانستان میگذرد، طالبان با رسیدن به قدرت اعلام کردند که امریکا را شکست داده اند و فاتحانه وارد کابل شدند. گروه طالبان هنگامی به حاکمیت سیاسی افغانستان رسیدند که اشرف غنی رییس جمهوری پیشین افغانستان همزمان با تکمیل روند خروج نیروهای امریکایی پا به فرار نهاد.

در آن زمان جهان به این باور بود که عوامل گونه گون سبب فروپاشی نظام جمهوریت در افغانستان شد. اما مقام ها در واشنگتن به این باور بودند که دلیل اصلی فروپاشی نظام در افغانستان رییس جمهوری فراری این کشور بوده است. حالا در تازه ترین مورد سناتوران امریکایی انگشت انتقاد شان را به سوی پاکستان گرفته و تأکید دارند که بخشی از عامل فروپاشی دست آوردهای 20 ساله ی غرب در افغانستان اسلام آباد بوده است
بوب مينينديز، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به رسانه های آن کشور گفته است که یکی از دلایل شکست ماموریت آمریکا در افغانستان، نقش پاکستان در فراهم کردن پناهگاه‌های امن برای طالبان بوده است او خواستار صحبت جدی با دولت پاکستان روی این موضوع شده است. این در حالیست که پاکستان در دو دهه ی پسین همواره به بازی های دوگانه در قبال افغانستان متهم بوده ولی مقام های ارشد آن کشور بارها تأکید کرده اند که خواهان افغانستان با ثبات در منطقه هستند و از تلاش های منطقه ی برای تأمین صلح و ثبات در این کشور پشتیبانی میکنند.

به باور آگاهان روابط بین الملل، پاکستان در این مدت، همواره با امریکا و کابل بازی دوگانه داشته است، اما سیاست های اشتباه سیاستگران امریکایی دلیل اصلی بوده که پاکستانی ها جرأت بیشتر برای پیشبرد بازی دو گانه در افغانستان را دریافت کرده اند. قیس ظهیر یکی از آگاهان روابط بین الملل به سایت تایمز می گوید: “متأسفانه اشتباهات سیاستگران امریکایی عامل اساسی جرأت بخشیدن به پاکستان بوده است، زیرا اشتباهات سیاسیون امریکایی سبب شده تا اسلام آباد از یک سو گروه های ضد دولت افغانستان را پشتیبانی کند و از سوی دیگر این کشور تلاش کرده است تا به حکومت های حاکم در افغانستان بفهماند تنها بازیگری که میتواند صلح را تأمین کند اسلام آباد است.”

در عین حال باورها بر این است که اشتباهات سیاسیون افغانستان در تعامل با پاکستان یکی از موارد کلیدی در شکست نظام افغانستان و همچنان هدر رفتن دست آوردهای جهان در افغانستان بوده است. پیش از این زلمی خلیلزاد در گفت و گو با تلویزیون صدای آشنای امریکا گفته بود که دلیل اساسی فروپاشی نظام در افغانستان امارت طالبان و رییس جمهوری افغانستان بوده است. خلیلزاد تأکید کرده است که اشرف غنی یکی از مهره های اصلی ضد روند صلح بود و تصمیم های اشتباه او سبب شد تا روند صلح با شکست رو به رو شود و طالبان به یک باره گی به قدرت سیاسی افغانستان حکم فرما شوند.

این در حالی است که پیش از این، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، گفته بود که آمریکا در طول جنگ بیست‌ساله خود علیه تروریسم در افغانستان، اشتباهاتی مرتکب شد و پاکستان مجبور شد بار سنگین این وضعیت را متحمل شود. این گفته ها در حالی مطرح می شود که هنوز هم اسلام آباد به نیابت از امارت اسلامی در نشست های بین المللی اشتراک می ورزد و همواره تأکید کرده است که منزوی ساختن سیاسی گروه طالبان درمنطقه و جهان به سود هیچ کشوری نخواهد بود.