افزایش ترور و اختطاف در هرات

 

 

 

افزایش ترور و اختطاف در روزهای اخیر، بیش‌ از هر زمان دیگر خواب خانواده‌های هراتی را پریشان کرده است. پس از ربودن سه دانش‌آموز یک مکتب در این ولایت، به‌تازه‌گی یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه صرافان هرات در نزدیکی‌ خانه‌اش ترور شد. باشنده‌گان این ولایت سریال تلخ اختطاف و ترور را بی‌پایان می‌دانند و می‌گویند که بیش‌تر خانواده‌ها درد و رنج ناشی از این پدیده خانمان‌سوز را تجربه کرده‌اند.

 

فهیم صدیقی، برادر عبدالرحیم صدیقی است که شب یک‌شنبه با ضرب گلوله افراد مسلح در مقابل خانه‌اش کشته شد. اندوه نشسته در درون و سنگینی غم از دست دادن برادر را می‌توان در نگاه اول به چشمانش حس کرد. چشمانی محاصره شده در حلقه‌های اشک که مجال صحبت کردن را از وی گرفته، اما با فریاد‌های غم‌انگیز می‌گوید که برادر او را تنها به جرم داشتن پول به قتل رسانده‌اند. به دلیل ناامنی و افزایش گراف رویدادهای جنایی در هرات، دیگر داشتن پول و ثروت نیز آرامش خاطر را از باشنده‌گان این ولایت گرفته است.

 

از عبدالرحیم صدیقی یک پسر و چهار دختر مانده است؛ دخترانی که نا‌امنی‌های اخیر هرات، فرصت دیدار دوباره پدرشان را گرفت. برادر صدیقی در صحت با روزنامه ۸صبح گفت: “غیر از برادر من در همین هفته‌ها هفت یا هشت نفر دیگر کشته و اختطاف شده‌اند. امنیت نیست، مردم در داخل خانه‌شان امنیت ندارند.”
یک منبع که نمی‌خواهد نامی از وی گرفته شود، به روزنامه ۸صبح گفت که هم اکنون شش جوان هراتی در قید آدم‌ربایان هستند. طالبان اما این ادعا‌ها را رد کرده و تاکید می‌کنند که هیچ باشنده هرات اکنون در قید آدم‌ربایان نیست.

 

زمری سلطانی، یکی از ساکنان هرات، نسبت به افزایش گراف ناامنی به‌ویژه ترور، اختطاف و سرقت‌ مسلحانه در این شهر سخت انتقاد دارد و نهادهای امنیتی حکومت سرپرست طالبان را در بخش تامین امنیت جان شهروندان به کوتاهی متهم می‌کند. این باشنده هرات به روزنامه ۸صبح گفت: “در روزهای اول طالبان قول دادند که امنیت را تامین می‌کنند. حالا هر روز یکی کشته و یکی زخمی و یا هم اختطاف می‌شود، اما طالبان امنیت را تامین نمی‌توانند.”

 

محمدنعیم غیور، نظامی پیشین و تحلیل‌گر مسایل سیاسی، شرایط کنونی را ناشی از بی‌اعتنایی مقام‌های حکومت سرپرست طالبان می‌داند و تاکید می‌کند که تداوم این روند می‌تواند به آغاز موج جدیدی از نارضایتی‌ها و فرار سرمایه‌ بینجامد. غیور در صبحت با روزنامه ۸صبح گفت: “با روی‌ کار آمدن طالبان ساختار نظام فرو پاشیده و متاسفانه افراد مسلکی از بدنه نظام دور شده‌اند. با رویکرد و عملکرد فعلی طالبان، هیچ امیدواری‌ای نسبت به آینده و‌جود ندارد.”

 

در همین حال مقام‌های امنیتی حکومت سرپرست طالبان در هرات می‌گویند که هم اکنون جرایم در این ولایت به صفر رسیده است و آنان در تلاش‌اند تا از رویداد‌های کوچک نیز جلوگیری کنند. محمودشاه رسولی، سخنگوی فرماندهی پولیس طالبان برای هرات، می‌گوید که هم اکنون هیچ قضیه اختطاف در این ولایت وجود ندارد. با این حال رسولی افزود که در یک ماه گذشته نزدیک به ۱۰۰ رویداد جنایی، چون قتل، اختطاف و سرقت‌‌ مسلحانه در هرات رخ داده است و آنان در پیوند به این قضایا ۱۵۰ تن را بازداشت کرده‌اند.