نخست‌وزیر پیشین بریتانیا: وضعیت کودکان نادار افغان تکان‌دهنده و دل‌خراش است

 

 

 

 

پس از فروپاشی رژیم گذشته و افزایش بحران های اقتصادی و گرسنه گی در افغانستان، اکنون نگرانی ها از بدتر شدن وضعیت کودکان در این کشور بیشتر از پیش افزایش یافته است. در تازه ترین مورد نخست وزیر پیشین بریتانیا در گفت و گو با یکی از رسانه های انگلیسی مدعی شده است که وضعیت کودکان نادار افغانستان به شدت تکاندهنده است و صحنه های دلخراشی را در پی دارد. این مقام پیشین بریتانیا در حالی وضعیت کودکان افغانستان را تکاندهنده خوانده است که پیش از این یونسف یا صندوق حمایت از کودکان با نشر گزارشی اعلام کرده بود که اگر به وضعیت کودکان افغان رسیده گی نشود احتمال می رود که در سال جاری میلادی دست کم یک میلیون کودک افغان از اثر سوء تغذی جان های شان را از دست دهند، موردی که زنگ هشدار را برای نهادهای پشتیبانی از کودکان به صدا در آورده است و این نهادها از کشورها جهان به ویژن سازمان ملل متحد درخواست کرده اند تا بدون قید و شرط به وضعیت کودکان افغان رسیده گی شود. در یک گزارش دیگر یونسف یا صندوق حمایت از کودکان آمده است که از هر سه کودک افغان یک تن شان با بحران سوء تغذی دست و پنجه نرم میکنند و این موارد وضعیت را در افغانستان تکاندهنده کرده است.

 

 

حالا در تازه ترین مورد گوردون برون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا به گزارش «آی تی وی» در مورد فقر و قحطی در افغانستان واکنش نشان داده می گوید که ناممکن است که بقیه جهان وضعیت افغانستان را نادیده بگیرند. آقای برون از بریتانیا خواست که کنفرانسی تشکیل دهد تا ۴.۵ میلیارد دالر برای کمک به ۲۲ میلیون انسان در افغانستان که در معرض گرسنگی قرار دارند، جمع آوری کند. پیشتر ازین آقای برون با اشاره به وضعیت ناگوار افغانستان در توییتی از جهان خواسته بود که زندگی افغان های که در معرض گرسنگی قرار دارند را نجات بدهند. آقای برون گفت: “درجه آخر تحقیر کردن، پشت کردن به افغان ها در لحظات است که آنها بیش از پیش نیازمند هستند. این مایه ننگ جهان آزاد برای همیشه خواهد بود.” آقای برون اضافه کرد که آنها با جامعه بین‌الملل دست به دست هم داده، باید معاش داکترها ومعلم ها را بپردازند.

 

 

بر علاوه کمک کنند که اقتصاد افغانستان دوباره به گردش بیاید. و همه این اقدامات به حیث تلاش های بشردوستانه در روزها و ساعت ها نه در هفته ها و ماه ها انجام شود. صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) روز سه‌شنبه(۲۸ جدی) در خبرنامه‌ای نگاشته بود که یک میلیون کودک در افغانستان بر اثر سوء‌تغذیه حاد در سال جاری جان خواهد داد. مقام های یونسف گفته بودند که تخت‌های شفاخانه‌ها بیش از حد شلوغ است. والدین بی‌کار، اقتصاد در حال فروپاشی و بچه‌های گرسنه، بحران کنونی افراد بیشتری را نسبت به چندین دهه جنگ در افغانستان از بین خواهد برد. ملانی گالوین رییس تغذیه یونیسف در افغانستان، گفته بود که ‌به اندازه هر بحرانی که تا به حال دیده‌ام بحران گرسنه گی و سوء تغذی کودکان در افغانستان شدید است. او تأکید کرده بود که یونسف گواه د دو برابر شدن موارد سوء‌تغذیه شدید است و این نهاد فکر می‌کند این تازه شروع آن است و ممکن که حالت کودکان افغان در سال جاری بدتر از پیش شود.